CIT2007 Program Overview

 

Tuesday, 16 October 2007

8:3016:30  Registration

 

9:009:20 Opening

Chair: Toshiaki Miyazaki

Venue: Auditorium

9:2010:20 Keynote Address I

Business Intelligence – An Industrial Perspective (Meichun Hsu)

Chair: Subhash Bhalla

Venue: Auditorium

10:2010:40

Break

10:4011:40

Session B-1: 2

Internet and Web Performance

Chair: Chang-sung Jeong

Venue: S5 

Session F-1: 3

Secure Framework

Chair: Minyi Guo

Venue: S6

Session I-1: 3

RFID Management

Chair: Zixue Cheng

Venue: S7

Session H-1: 3

Automated Testing Tools

Chair: Hironori Washizaki

Venue: S8

11:40-11:50

Break

11:5013:10

Session B-2: 4

Web Analysis

Chair: Vitaly Klyuev

Venue: S5

Session F-2: 4

Watermarking and Encryption

Chair: Guojun Wang

Venue: S6

Session I-2: 4

Technologies for Ubiquitous Application and Network

Chair: Satoshi Kurihara

Venue: S7

Session H-2: 4

Modeling and Simulation

Chair: Sang Won Lim

Venue: S8

Session E-1: 4

Computer Graphics and Virtual Reality

Chair: Roman Ďuriković

Venue: UBIC

13:1014:20

Lunch Break: University Cafeteria

14:2015:40

Session B-3: 4

Web Services and Applications I

Chair: Shigeru Kanemoto

Venue: S5

Session F-3: 4

Network Security

Chair: Takafumi Hayashi

Venue: S6

Session I-3: 3

Algorithms for Sensor Networks

Chair: Anh T. Pham

Venue: S7

Session H-3: 3

Application-Specific Software Engineering

Chair: Vitaly Klyuev

Venue: S8

15:4016:30

Break                   

16:30

Reception Party : University Cafeteria

 

 

 

Wednesday, 17 October 2007

8:3018:00  Registration

 

9:0010:00 Keynote Address II

The IUPS Physiome Project (Peter J. Hunter)

Chair: Daming Wei

Venue: Auditorium

10:0010:10

Break

10:1011:30

Session B-4: 4

Semantic Web

Chair: Ryuichi Oka

Venue: S5

Session I-4: 3

Energy Control Issue in Sensor Networks

Chair: Toshiaki Miyazaki

Venue: S6

Session C-1: 3

Task and Resource Management

Chair: Dongseung Kim

Venue: S7

Session H-4: 4

Software Product Line Engineering

Chair: Incheon Paik

Venue: S8

11:3011:40

Break

11:4013:00

Session B-5: 4

Web Services and Applications II

Chair: Alexander Vazhenin

Venue: S5

Session I-5: 4

Sensor Network Architecture and Model

Chair: Shiyong Zhang

Venue: S6

Session E-2: 4

Video Distribution and Networks

Chair: Jungpil Shin

Venue: S7

Session D-1: 3

QoS and Security

Chair: Baoliu Ye

Venue: S8

13:0014:00  Lunch Break: University Cafeteria

13:1013:50  Luncheon Seminar : “The OpenSolaris Story” Jim Grisanzio, Sun Microsystems

            Chair: Incheon Paik

14:0015:40

Session A-1: 5

XML and DB

Chair: Keitaro Naruse

Venue: S5

Session C-2: 5

HPC Application

Chair: Yingwen Song

Venue: S6

Session E-3: 5

Image Processing

Chair: Frank Ekpar

Venue: S7

Session D-2: 4

Protocol and Algorithms I

Chair: Yongwoo Lee

Venue: S8

15:4016:00

Coffee Served

16:0018:00

 

Session A-2: 4

Classification

Chair: Incheon Paik

Venue: S5

Session C-3: 6

System and Architecture

Chair: Hitoshi Oi

Venue: S6

Session E-4: 5

Video Processing and Analysis

Chair: Hirohide Demura

Venue: S7

Session D-3: 4

Application Systems

Chair: Yangwoo Ko

Venue: S8

 

18:0019:00

Break

 

19:00

Conference Banquet: Aizu-Wakamatsu Washington Hotel

Chair: Kazuaki Yamauchi

 

 

 

 

Thursday, 18 October 2007

8:3013:00  Registration

9:0010:40

Session A-3: 4

Imprecise Data and Feature Selection

Chair: Junya Terazono

Venue: S5

Session G-1: 5

Scheduling and Optimization

Chair: Yuichi Okuyama

Venue: S6

Session E-5: 5

Data Processing and Interfaces

Chair: Kamen Kanev

Venue: S7

Session D-4: 3

Protocol and Algorithms II

Chair: Yangwoo Ko

Venue: S8

10:4010:50

Break

10:5012:50

Session A-4: 6

Novel Information Processing

Chair: Shuxue Ding

Venue: S5

Session G-2: 6

Platform and Application

Chair: Hiroshi Saito

Venue: S6

Session E-6: 4

Image Processing and Analysis

Chair: Noriaki Asada

Venue: S7

Session D-5: 3

Protocol and Algorithms III

Chair: Satoru Ohta

Venue: S8

12:5018:00

Lunch and Sightseeing (Bus Tour)

 

 

 

Friday, 19 October 2007

8:3016:00  Registration

 

9:0010:00

Keynote Address III

Large-scale Evaluation Infrastructure for Information Access Technologies Enhancement and Creativity (Noriko Kando)

Chair: Vitaly Klyuev

Venue: Auditorium

 

Introduction to CIT 2008

Chair: Incheon Paik

10:0010:20

Break

10:2011:20

Session A-5 : 3

Intelligent Systems in Data Handling I

Chair: Ryuichi Oka

Venue: S5

Session D-6: 3

Protocols and Algorithms IV

Chair: Baoliu Ye

Venue: S6

Session G-3: 3

VLSI Design

Chair: Kenichi Kuroda

Venue: S7

Session J-1: 3

Web Services and Technologies

Chair: Li Guo

Venue: S8

11:2011:30

Break

11:3013:10

Session A-6 : 5

Intelligent Systems in Data Handling II

Chair: Keitaro Naruse

Venue: S5

Session D-7: 4

Analysis and Evaluation

Chair: Satoru Ohta

Venue: S6

Session E-7: 5

Text Processing and Analysis

Chair: Dejian Ye

Venue: S7

Session J-2: 4

SOA and Grid Technologies

Chair: Yuzhong Sun

Venue: S8

13:1014:00

Lunch Break: University Cafeteria

 

14:0016:00

 

 

Session E-8: 4

Static Image Segmentation

Chair: Yue Lu

Venue: S7

Session J-3: 6

Information Technology in Biomedicine

Chair: Eunbo Shim

Venue: S8