AY 2019 Class Schedule

Red:Strongly Recommended Courses,  Blue:Field Recommended Courses,  Black:Others and Optional Courses      
Fourth Quarter / Second Semester Class Schedule (1 year student)
  1-C1/C2 1-C3/C4 1-C5/C6
Mon1

NS02 Electromagnetism [SR](M1,Michio Honma)
Mon2

NS02 Electromagnetism [SR](M1,Michio Honma)
Mon3 EN04 Introductory English 4 [SR][C1](iLab1,Jeremy Perkins)[C2](iLab2,Allan Nicholas) NS02 Electromagnetism [SR](M5,Akira Fujitsu) NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C5](M1,std5,Michio Honma)[C6](M2,std5,Yodai Watanabe)
Mon4 EN04 Introductory English 4 [SR][C1](iLab1,Jeremy Perkins)[C2](iLab2,Allan Nicholas) NS02 Electromagnetism [SR](M5,Akira Fujitsu) NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C5](M1,std5,Michio Honma)[C6](M2,std5,Yodai Watanabe)
Mon5 FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M1,Yutaka Watanobe) NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C3](M5,std6,Akira Fujitsu)[C4](M6,std6,Yasuhiro Hisada) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M2,Jie Huang)
Mon6 FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M1,Yutaka Watanobe) NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C3](M5,std6,Akira Fujitsu)[C4](M6,std6,Yasuhiro Hisada) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M2,Jie Huang)
Mon7 FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C1](std1,Yutaka Watanobe)[C2](std2,Wenxi Chen) PA02 Physical Activity 2 [SR][C3](-,Ken Nakazawa) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C5](std3,Jie Huang)[C6](std4,Qiangfu Zhao)
Mon8 FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C1](std1,Yutaka Watanobe)[C2](std2,Wenxi Chen) PA02 Physical Activity 2 [SR][C3](-,Ken Nakazawa) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C5](std3,Jie Huang)[C6](std4,Qiangfu Zhao)
Mon9 MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai) MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai) MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai)
Mon10 MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai) MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai) MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai)
Mon11



Tue1 MA04 Calculus II [SR](M4,Takeaki Sampe) MA02 Linear Algebra II [SR](M2,Shigeru Watanabe)
Tue2 MA04 Calculus II [SR](M4,Takeaki Sampe) MA02 Linear Algebra II [SR](M2,Shigeru Watanabe)
Tue3 NS02 Electromagnetism [SR](M1,Masayuki Yamagami) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M2,Yan Pei) PA02 Physical Activity 2 [SR][C5](-,Ken Nakazawa)
Tue4 NS02 Electromagnetism [SR](M1,Masayuki Yamagami) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M2,Yan Pei) PA02 Physical Activity 2 [SR][C5](-,Ken Nakazawa)
Tue5 NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C1](M1,std5,Masayuki Yamagami)[C2](M2,std5,Yodai Watanabe) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C3](std3,Yan Pei)[C4](std4,Wanming Chu) EN04 Introductory English 4 [SR][C5](iLab1,Emiko Kaneko)[C6](iLab2,Allan Nicholas)
Tue6 NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C1](M1,std5,Masayuki Yamagami)[C2](M2,std5,Yodai Watanabe) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C3](std3,Yan Pei)[C4](std4,Wanming Chu) EN04 Introductory English 4 [SR][C5](iLab1,Emiko Kaneko)[C6](iLab2,Allan Nicholas)
Tue7 PA02 Physical Activity 2 [SR][C1](-,Koichi Hasegawa) EN04 Introductory English 4 [SR][C3](iLab1,Stuart Benson)[C4](iLab2,Jeremy Perkins) MA04 Calculus II [SR](M1,Hiroshi Kihara)
Tue8 PA02 Physical Activity 2 [SR][C1](-,Koichi Hasegawa) EN04 Introductory English 4 [SR][C3](iLab1,Stuart Benson)[C4](iLab2,Jeremy Perkins) MA04 Calculus II [SR](M1,Hiroshi Kihara)
Tue9 HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
Tue10 HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
Tue11



Wed1


Wed2


Wed3 MA04 Calculus II [SR] [ex](M4,Takeaki Sampe) MA02 Linear Algebra II [SR] [ex](M2,Shigeru Watanabe) MA04 Calculus II [SR] [ex](M1,Hiroshi Kihara)
Wed4 MA04 Calculus II [SR] [ex](M4,Takeaki Sampe) MA02 Linear Algebra II [SR] [ex](M2,Shigeru Watanabe) MA04 Calculus II [SR] [ex](M1,Hiroshi Kihara)
Wed5 MA03 Calculus I [SR] [Re-take] [ex](M1,Nobuyoshi Asai)
OT08 TOEIC Preparation Course(Level A)(iLab2,Kuwada K.)
MA03 Calculus I [SR] [Re-take] [ex](M1,Nobuyoshi Asai)
OT08 TOEIC Preparation Course(Level A)(iLab2,Kuwada K.)
MA03 Calculus I [SR] [Re-take] [ex](M1,Nobuyoshi Asai)
OT08 TOEIC Preparation Course(Level A)(iLab2,Kuwada K.)
Wed6 MA03 Calculus I [SR] [Re-take] [ex](M1,Nobuyoshi Asai)
OT08 TOEIC Preparation Course(Level A)(iLab2,Kuwada K.)
MA03 Calculus I [SR] [Re-take] [ex](M1,Nobuyoshi Asai)
OT08 TOEIC Preparation Course(Level A)(iLab2,Kuwada K.)
MA03 Calculus I [SR] [Re-take] [ex](M1,Nobuyoshi Asai)
OT08 TOEIC Preparation Course(Level A)(iLab2,Kuwada K.)
Wed7 OT08 TOEIC Preparation Course(Level B)(iLab2,Kuwada K.) OT08 TOEIC Preparation Course(Level B)(iLab2,Kuwada K.) OT08 TOEIC Preparation Course(Level B)(iLab2,Kuwada K.)
Wed8 OT08 TOEIC Preparation Course(Level B)(iLab2,Kuwada K.) OT08 TOEIC Preparation Course(Level B)(iLab2,Kuwada K.) OT08 TOEIC Preparation Course(Level B)(iLab2,Kuwada K.)
Wed9


Wed10


Wed11



Thu1

NS02 Electromagnetism [SR](M1,Michio Honma)
Thu2

NS02 Electromagnetism [SR](M1,Michio Honma)
Thu3 EN04 Introductory English 4 [SR][C1](iLab1,Jeremy Perkins)[C2](iLab2,Allan Nicholas) NS02 Electromagnetism [SR](M5,Akira Fujitsu) NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C5](M1,std5,Michio Honma)[C6](M2,std5,Yodai Watanabe)
Thu4 EN04 Introductory English 4 [SR][C1](iLab1,Jeremy Perkins)[C2](iLab2,Allan Nicholas) NS02 Electromagnetism [SR](M5,Akira Fujitsu) NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C5](M1,std5,Michio Honma)[C6](M2,std5,Yodai Watanabe)
Thu5 FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M1,Yutaka Watanobe) NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C3](M5,std6,Akira Fujitsu)[C4](M6,std6,Yasuhiro Hisada) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M2,Jie Huang)
Thu6 FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M1,Yutaka Watanobe) NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C3](M5,std6,Akira Fujitsu)[C4](M6,std6,Yasuhiro Hisada) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M2,Jie Huang)
Thu7 FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C1](std1,Yutaka Watanobe)[C2](std2,Wenxi Chen) PA02 Physical Activity 2 [SR][C4](-,Koichi Hasegawa) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C5](std3,Jie Huang)[C6](std4,Qiangfu Zhao)
Thu8 FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C1](std1,Yutaka Watanobe)[C2](std2,Wenxi Chen) PA02 Physical Activity 2 [SR][C4](-,Koichi Hasegawa) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C5](std3,Jie Huang)[C6](std4,Qiangfu Zhao)
Thu9 MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai)
Extracurricular Project
MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai)
Extracurricular Project
MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai)
Extracurricular Project
Thu10 MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai)
Extracurricular Project
MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai)
Extracurricular Project
MA03 Calculus I [SR] [Re-take](M1,Nobuyoshi Asai)
Extracurricular Project
Thu11



Fri1 MA04 Calculus II [SR](M4,Takeaki Sampe) MA02 Linear Algebra II [SR](M2,Shigeru Watanabe)
Fri2 MA04 Calculus II [SR](M4,Takeaki Sampe) MA02 Linear Algebra II [SR](M2,Shigeru Watanabe)
Fri3 NS02 Electromagnetism [SR](M1,Masayuki Yamagami) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M2,Yan Pei) PA02 Physical Activity 2 [SR][C6](-,Ken Nakazawa)
Fri4 NS02 Electromagnetism [SR](M1,Masayuki Yamagami) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR](M2,Yan Pei) PA02 Physical Activity 2 [SR][C6](-,Ken Nakazawa)
Fri5 NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C1](M1,std5,Masayuki Yamagami)[C2](M2,std5,Yodai Watanabe) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C3](std3,Yan Pei)[C4](std4,Wanming Chu) EN04 Introductory English 4 [SR][C5](iLab1,Emiko Kaneko)[C6](iLab2,Allan Nicholas)
Fri6 NS02 Electromagnetism [SR] [ex][C1](M1,std5,Masayuki Yamagami)[C2](M2,std5,Yodai Watanabe) FU01 Algorithms and Data Structures I [SR] [ex][C3](std3,Yan Pei)[C4](std4,Wanming Chu) EN04 Introductory English 4 [SR][C5](iLab1,Emiko Kaneko)[C6](iLab2,Allan Nicholas)
Fri7 PA02 Physical Activity 2 [SR][C2](-,Koichi Hasegawa) EN04 Introductory English 4 [SR][C3](iLab1,Stuart Benson)[C4](iLab2,Jeremy Perkins) MA04 Calculus II [SR](M1,Hiroshi Kihara)
Fri8 PA02 Physical Activity 2 [SR][C2](-,Koichi Hasegawa) EN04 Introductory English 4 [SR][C3](iLab1,Stuart Benson)[C4](iLab2,Jeremy Perkins) MA04 Calculus II [SR](M1,Hiroshi Kihara)
Fri9 HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
Fri10 HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
HS03 Psychology(M6,Shoji Ebina)
HS09 Jurisprudence(S4,Masaya Seino)
HS17 History of science and technology(M1,Yuichi Amitani)
HS19 Culture and History of Aizu(M8,Shigaku Tei,Tatsuki Kawaguchi)
HS22 Sociology of local community(M4,Junichi Ikemoto)
HS23 Economic Development(S2,Katsuo Kogure)
HS16 Theory of Physical Education(M2,Koichi Hasegawa,Ken Nakazawa)
Fri11



intensive courses
  • INTENSIVE:HS11 Sociology(-,Junichi Ikemoto)
  • INTENSIVE:PA04 Physical Activity 4 (Theory and practice for physical control and adjustment etc.)(-,Morita T.)
  • INTENSIVE:PA04 Physical Activity 4 (Ski)(-,Umetsu K.)
  • INTENSIVE:PA04 Physical Activity 4 (snowboard)(-,Umetsu K.)
  • INTENSIVE:PA04 Physical Activity 4 (Bowling)(-,Kimura Satoshi)
  • INTENSIVE:OT10 Extracurricular Activity Course II <Internship III (Dalian)> [ex](-,Tatsuki Kawaguchi,Jian Chen,Shiro Ishibashi)
  • INTENSIVE:OT10 Extracurricular Activity Course II <External Presentation/Publication> [ex](-,- -)
[ex]=Exercise
[Re-take]=Re-take class
LTh=Lecture Hall, M=Lecture Room, S=Lecture Room
std=Conputer Exercise Room, hdw=Hardware Workshop
CALL=CLR CALL Lab, iLab=CLR instructional Lab
NRL=Network and Remote Lecture Room
UBIC=University-Business Innovation Center
The period and classrooms of SCCP and Graduate Thesis depend on professors who are in charge.

Responsibility for the wording of this article lies with Student Affairs Division (Academic Affairs Section).

E-mail Address: sad-aas@u-aizu.ac.jp